err
Jaką ratę możesz płacić?
Ile chcesz pożyczyć?
Okres spłaty mies.
RRSO %
Kwota powyżej zł wymaga złożenia dodatkowych dokumentów potwierdzających wysokość osiąganych dochodów.
Formularz informacyjny

POMAGAMY - EDUKUJEMY

CZYLI 10 WSKAZÓWEK , jak budować własna zdolność kredytową i nie wpaść w spiralę zadłużenia

WSKAZÓWKA 1: UNIKAJ ZADŁUŻENIA W FIRMACH POŻYCZKOWYCH

Szybsza pożyczka, mniej skomplikowane procedury uzyskania, obniżony rygor wymagań co do zdolności kredytowej – te wszystkie “udogodnienia” mogą słono Cię kosztować. Zamiast uzyskać większe korzyści, możesz wpaść w jeszcze głębsze problemy finansowe. Firmy pożyczkowe stosują RRSO sięgające nawet kilkuset procent wartości pożyczki. (Platforma, a firmy pożyczkowe)

WSKAZÓWKA 2: SPRAWDŹ SWOJE DANE W BIK

Sprawdź, czego instytucje finansowe mogą dowiedzieć się o Tobie z BIK. Informacje o tym, w jaki sposób można sprawdzić swoje dane w BIK, możesz przeczytać tu: Poznaj swoją wiarygodność finansową

WSKAZÓWKA 3: JEŚLI TWOJA OCENA PUNKTOWA W BIK JEST NISKA, UWAŻAJ NA OSZUSTWA

Na rynku działają podmioty, które reklamują wsparcie w „czyszczeniu BIK". W żadnym wypadku nie korzystaj z ich usług. Efekt może być odwrotny do zamierzonego - nie daj się oszukać! Dane z BIK można usunąć jedynie pod pewnymi warunkami: po spłacie zadłużenia, które było spłacane terminowo, jeśli upłynęło 5 lat od całkowitej spłaty zobowiązania, w którym występowały nieterminowe spłaty lub gdy dane o Tobie podane do BIK są niepoprawne.

WSKAZÓWKA 4: ROZWAŻ ODŁOŻENIE W CZASIE DECYZJI O ZACIĄGNIĘCIU POŻYCZKI

Jeśli teraz odmówiono Ci udzielenia pożyczki, być może zechcesz wnioskować o nią gdzie indziej. Pamiętaj jednak, że pożyczkobiorcy z niską zdolnością kredytową najczęściej dają się naciągnąć na pożyczki oferowane na gorszych warunkach. Rozważ, czy nie lepiej poczekać, aż Twoja zdolność kredytowa się poprawi i skorzystać z oferty sprawdzonej instytucji finansowej w przyszłości.

WSKAZÓWKA 5: NIE ZACIĄGAJ POŻYCZEK NA SPŁATĘ INNYCH ZOBOWIĄZAŃ JEŚLI JUŻ MASZ PROBLEMY Z ICH SPŁATĄ

To najprostsza droga do spirali zadłużenia.

WSKAZÓWKA 6: JEŚLI NADAL CHCESZ ZACIĄGNĄĆ POŻYCZKĘ, ROZWAŻ MNIEJSZĄ KWOTĘ ZOBOWIĄZANIA

Pamiętaj, że zbyt duży stosunek zobowiązań pożyczkowych do Twoich dochodów netto może spowodować ryzyko powstania spirali zadłużenia.

WSKAZÓWKA 7: NIE WYKORZYSTUJ W CAŁOŚCI LUB NIE PRZEKRACZAJ PRZYZNANYCH LIMITÓW KREDYTOWYCH

Nadmierne wykorzystanie limitów na kartach kredytowych negatywnie wpływa na ocenę Twojej zdolności kredytowej. By ją poprawić, postaraj się o zmniejszenie limitów i spłać istniejące zadłużenia.

WSKAZÓWKA 8: JEŚLI MASZ JUŻ JAKIEŚ ZOBOWIĄZANIA - SPŁACAJ JE TERMINOWO

Spłacanie zobowiązań kredytowych zgodnie z harmonogramem ma największy wpływ na Twoją zdolność kredytową. Pozwala prognozować, że wobec przyszłych zadłużeń utrzymasz podobną dyscyplinę - to działa na Twoją korzyść.

WSKAZÓWKA 9: JEŚLI NIE STAĆ CIĘ NA SPLATĘ KTÓREGOŚ ZE ZOBOWIĄZAŃ, NIE UNIKAJ PROBLEMU

Przedstaw bankowi swoją sytuację finansową. Wyjaśnij, jakich wpłat jesteś w stanie dokonywać, porozmawiaj o możliwych rozwiązaniach: wydłużeniu okresu kredytowania, karencji w spłacie kredytu, wakacjach kredytowych, konsolidacji, refinansowaniu, zmianie harmonogramu spłat.

WSKAZÓWKA 10: PRZEANALIZUJ SWOJE FINANSE

Planowanie budżetu domowego oraz posiadanie oszczędności pomogą poprawić Twoją zdolność kredytową i zagwarantują Ci bezpieczeństwo finansowe. Wystarczy zastosować kilka reguł:

  • regularnie analizuj, na co wydajesz pieniądze i unikaj niepotrzebnych wydatków,
  • większe lub stałe wydatki planuj z dużym wyprzedzeniem,
  • pamiętaj, że wszystkie wydatki nie powinny przekraczać połowy budżetu domowego,
  • zacznij oszczędzać, odkładając co miesiąc stałą kwotę, nawet niewielką.