
POMAGAMY - EDUKUJEMY
CZYLI 10 WSKAZÓWEK , jak budować własna zdolność kredytową i nie wpaść w spiralę zadłużenia
WSKAZÓWKA 1: UNIKAJ ZADŁUŻENIA W FIRMACH POŻYCZKOWYCH
Szybsza pożyczka, mniej skomplikowane procedury uzyskania, obniżony rygor wymagań co do zdolności kredytowej – te wszystkie “udogodnienia” mogą słono Cię kosztować. Zamiast uzyskać większe korzyści, możesz wpaść w jeszcze głębsze problemy finansowe. Firmy pożyczkowe stosują RRSO sięgające nawet kilkuset procent wartości pożyczki. (Platforma, a firmy pożyczkowe)
WSKAZÓWKA 2: SPRAWDŹ SWOJE DANE W BIK
Sprawdź, czego instytucje finansowe mogą dowiedzieć się o Tobie z BIK. Informacje o tym, w jaki sposób można sprawdzić swoje dane w BIK, możesz przeczytać tu: Poznaj swoją wiarygodność finansową
WSKAZÓWKA 3: JEŚLI TWOJA OCENA PUNKTOWA W BIK JEST NISKA, UWAŻAJ NA OSZUSTWA
Na rynku działają podmioty, które reklamują wsparcie w „czyszczeniu BIK". W żadnym wypadku nie korzystaj z ich usług. Efekt może być odwrotny do zamierzonego - nie daj się oszukać! Dane z BIK można usunąć jedynie pod pewnymi warunkami: po spłacie zadłużenia, które było spłacane terminowo, jeśli upłynęło 5 lat od całkowitej spłaty zobowiązania, w którym występowały nieterminowe spłaty lub gdy dane o Tobie podane do BIK są niepoprawne.
WSKAZÓWKA 4: ROZWAŻ ODŁOŻENIE W CZASIE DECYZJI O ZACIĄGNIĘCIU POŻYCZKI
Jeśli teraz odmówiono Ci udzielenia pożyczki, być może zechcesz wnioskować o nią gdzie indziej. Pamiętaj jednak, że pożyczkobiorcy z niską zdolnością kredytową najczęściej dają się naciągnąć na pożyczki oferowane na gorszych warunkach. Rozważ, czy nie lepiej poczekać, aż Twoja zdolność kredytowa się poprawi i skorzystać z oferty sprawdzonej instytucji finansowej w przyszłości.
WSKAZÓWKA 5: NIE ZACIĄGAJ POŻYCZEK NA SPŁATĘ INNYCH ZOBOWIĄZAŃ JEŚLI JUŻ MASZ PROBLEMY Z ICH SPŁATĄ
To najprostsza droga do spirali zadłużenia.
WSKAZÓWKA 6: JEŚLI NADAL CHCESZ ZACIĄGNĄĆ POŻYCZKĘ, ROZWAŻ MNIEJSZĄ KWOTĘ ZOBOWIĄZANIA
Pamiętaj, że zbyt duży stosunek zobowiązań pożyczkowych do Twoich dochodów netto może spowodować ryzyko powstania spirali zadłużenia.
WSKAZÓWKA 7: NIE WYKORZYSTUJ W CAŁOŚCI LUB NIE PRZEKRACZAJ PRZYZNANYCH LIMITÓW KREDYTOWYCH
Nadmierne wykorzystanie limitów na kartach kredytowych negatywnie wpływa na ocenę Twojej zdolności kredytowej. By ją poprawić, postaraj się o zmniejszenie limitów i spłać istniejące zadłużenia.
WSKAZÓWKA 8: JEŚLI MASZ JUŻ JAKIEŚ ZOBOWIĄZANIA - SPŁACAJ JE TERMINOWO
Spłacanie zobowiązań kredytowych zgodnie z harmonogramem ma największy wpływ na Twoją zdolność kredytową. Pozwala prognozować, że wobec przyszłych zadłużeń utrzymasz podobną dyscyplinę - to działa na Twoją korzyść.
WSKAZÓWKA 9: JEŚLI NIE STAĆ CIĘ NA SPLATĘ KTÓREGOŚ ZE ZOBOWIĄZAŃ, NIE UNIKAJ PROBLEMU
Przedstaw bankowi swoją sytuację finansową. Wyjaśnij, jakich wpłat jesteś w stanie dokonywać, porozmawiaj o możliwych rozwiązaniach: wydłużeniu okresu kredytowania, karencji w spłacie kredytu, wakacjach kredytowych, konsolidacji, refinansowaniu, zmianie harmonogramu spłat.
WSKAZÓWKA 10: PRZEANALIZUJ SWOJE FINANSE
Planowanie budżetu domowego oraz posiadanie oszczędności pomogą poprawić Twoją zdolność kredytową i zagwarantują Ci bezpieczeństwo finansowe. Wystarczy zastosować kilka reguł:
- regularnie analizuj, na co wydajesz pieniądze i unikaj niepotrzebnych wydatków,
- większe lub stałe wydatki planuj z dużym wyprzedzeniem,
- pamiętaj, że wszystkie wydatki nie powinny przekraczać połowy budżetu domowego,
- zacznij oszczędzać, odkładając co miesiąc stałą kwotę, nawet niewielką.