
POMAGAMY - WYJAŚNIAMY
3 PYTANIA które musisz sobie zadać zaczynając myśleć o pożyczeniu pieniędzy
Czy cel / potrzeba, którą chcesz sfinansować jest rzeczywiście niezbędna? Czy ma dodatnią wartość ekonomiczną? Inwestujesz, czy tylko wydajesz? Jak to sprawdzić? Jeśli pożyczony kapitał przeznaczasz na sfinansowanie celu zwiększającego Twój majątek w przyszłości i zaciągasz go na możliwie najlepszych warunkach - Twój dług ma wtedy dodatnią wartość ekonomiczną (zadłużenie o dodatniej wartości ekonomicznej). Ujemną wartość ekonomiczną ma natomiast sytuacja, w której zadłużasz się po to, by spłacić tym długiem bieżące zobowiązania (np. rachunki) lub zaspokajasz zakup rzeczy które nie są dla Ciebie niezbędne. Każde zadłużenie to dodatkowe obciążenie finansowe. W najgorszej sytuacji nie tylko nie będzie Cię stać na zapłacenie bieżących rachunków, ale też na spłatę rat kredytu i związanych z nim kosztów. Kredyt na stałe wydatki może okazać się błędnym kołem, które wprowadzi Cię w spiralę zadłużenia.
Łatwo dostępne kredytowanie szybko przyzwyczaja do poziomu życia, na który nie możesz, ale chcesz sobie pozwolić. PAMIĘTAJ! Twoja sytuacja materialna może być zmienna. Utrzymanie Twoich zobowiązań w przyszłości przy tymczasowym/ długotrwałym spadku wynagrodzenia albo dodatkowych wydatkach może okazać się zbyt dużym obciążeniem, którego nie będziesz w stanie terminowo obsługiwać. Zanim zdecydujesz się na zaciągniecie długu, najpierw zaplanuj z jakich źródeł (i czy regularnych) będziesz go spłacał.
Zanim podejmiesz decyzję, dokładnie przeanalizuj swoją sytuację finansową. Zrób chłodną kalkulację - podsumuj miesięczne dochody i wydatki, oceń ile bezpiecznie mógłbyś przeznaczyć na spłatę raty. Postaraj się, aby obsługa Twoich zobowiązań kredytowych nie przekraczała 33% Twojego stałego, miesięcznego dochodu - to bezpieczny próg.
ZAWSZE PAMIĘTAJ!
Jeśli spłata rat wyczerpuje 50% Twojego wynagrodzenia, to limit alarmowy, który w sytuacji dodatkowego, nieprzewidzianego obciążenia może zablokować Twoją wypłacalność.