err
Jaką ratę możesz płacić?
Ile chcesz pożyczyć?
Okres spłaty mies.
RRSO %
Kwota powyżej zł wymaga złożenia dodatkowych dokumentów potwierdzających wysokość osiąganych dochodów.
Formularz informacyjny

POMAGAMY - WYJAŚNIAMY

3 PYTANIA które musisz sobie zadać zaczynając myśleć o pożyczeniu pieniędzy

PYTANIE 1: Czy naprawdę muszę pożyczać pieniądze?

Czy cel / potrzeba, którą chcesz sfinansować jest rzeczywiście niezbędna? Czy ma dodatnią wartość ekonomiczną? Inwestujesz, czy tylko wydajesz? Jak to sprawdzić? Jeśli pożyczony kapitał przeznaczasz na sfinansowanie celu zwiększającego Twój majątek w przyszłości i zaciągasz go na możliwie najlepszych warunkach - Twój dług ma wtedy dodatnią wartość ekonomiczną (zadłużenie o dodatniej wartości ekonomicznej). Ujemną wartość ekonomiczną ma natomiast sytuacja, w której zadłużasz się po to, by spłacić tym długiem bieżące zobowiązania (np. rachunki) lub zaspokajasz zakup rzeczy które nie są dla Ciebie niezbędne. Każde zadłużenie to dodatkowe obciążenie finansowe. W najgorszej sytuacji nie tylko nie będzie Cię stać na zapłacenie bieżących rachunków, ale też na spłatę rat kredytu i związanych z nim kosztów. Kredyt na stałe wydatki może okazać się błędnym kołem, które wprowadzi Cię w spiralę zadłużenia.

PYTANIE 2: Czy stać mnie na takie zobowiązanie?

Łatwo dostępne kredytowanie szybko przyzwyczaja do poziomu życia, na który nie możesz, ale chcesz sobie pozwolić. PAMIĘTAJ! Twoja sytuacja materialna może być zmienna. Utrzymanie Twoich zobowiązań w przyszłości przy tymczasowym/ długotrwałym spadku wynagrodzenia albo dodatkowych wydatkach może okazać się zbyt dużym obciążeniem, którego nie będziesz w stanie terminowo obsługiwać. Zanim zdecydujesz się na zaciągniecie długu, najpierw zaplanuj z jakich źródeł (i czy regularnych) będziesz go spłacał.

PYTANIE 3: Jakiej kwoty potrzebuję, a na jaką mogę sobie pozwolić?

Zanim podejmiesz decyzję, dokładnie przeanalizuj swoją sytuację finansową. Zrób chłodną kalkulację - podsumuj miesięczne dochody i wydatki, oceń ile bezpiecznie mógłbyś przeznaczyć na spłatę raty. Postaraj się, aby obsługa Twoich zobowiązań kredytowych nie przekraczała 33% Twojego stałego, miesięcznego dochodu - to bezpieczny próg.

ZAWSZE PAMIĘTAJ!

Jeśli spłata rat wyczerpuje 50% Twojego wynagrodzenia, to limit alarmowy, który w sytuacji dodatkowego, nieprzewidzianego obciążenia może zablokować Twoją wypłacalność.