err
Jaką ratę możesz płacić?
Ile chcesz pożyczyć?
Okres spłaty mies.
RRSO %
Kwota powyżej zł wymaga złożenia dodatkowych dokumentów potwierdzających wysokość osiąganych dochodów.
Formularz informacyjny

Pożyczka dla studenta - czy studenci mogą pożyczać pieniądze?

Pożyczka dla studenta to zastrzyk gotówki, który w szybki sposób może podreperować skromny budżet młodej osoby wkraczającej w dorosłe życie. Czy każdy student może ubiegać się o pożyczkę gotówkową? O czym należy pamiętać i na co trzeba uważać przy zaciąganiu pożyczki studenckiej?

Spis treści:

 1. Skąd studenci mogą pożyczać pieniądze?
 2. Kto może otrzymać pożyczkę dla studenta?
 3. O czym pamiętać przed zaciągnięciem pożyczki studenckiej?
 4. Pożyczki przez Internet od 19 lat - na co zwrócić uwagę?
 5. Kiedy przyda się pożyczka dla studenta?

Skąd studenci mogą pożyczać pieniądze?

Wsparcie finansowe od bliskich osób

Jednym z najprostszych sposobów na dodatkowe pieniądze dla studenta jest pożyczenie pieniędzy od rodziny. Jeśli młoda osoba nie radzi sobie finansowo, pierwsze kroki zazwyczaj kieruje do rodziców lub innych członków najbliższej rodziny. Takie rozwiązanie nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, ponieważ bliskie osoby raczej nie obciążą nas prowizją czy oprocentowaniem. Trzeba liczyć się z tym, że w takiej sytuacji mogą pojawić się pytania dotyczące naszych finansów i tego, jak radzimy sobie z życiem w innym mieście. Ale rodzice nie zawsze są w stanie nam pomóc i wtedy pozostaje nam zaciągnięcie kredytu lub pożyczki.

Kredyt studencki w banku

O wsparcie finansowe na studiach można ubiegać się w banku, gdzie udzielane są kredyty studenckie z państwową dopłatą do odsetek. Takie rozwiązanie wiąże się z długim procesem weryfikacji, wieloma formalnościami i obostrzeniami. Jednak kredyt studencki dostępny jest dla osób spełniających określone kryteria dochodowe. To dobre rozwiązanie, kiedy potrzebujemy większej sumy pieniędzy na cały okres studiów. Wypłata środków odbywa się stopniowo przez cały okres studiów - student dostaje określoną kwotę każdego miesiąca, maksymalnie 1000 zł. Kredyt studencki udzielany jest na maksymalnie 6 lat, a jego spłata rozpoczyna się po upływie 2 lat po zakończeniu nauki. W przypadku ukończenia studiów z wyróżnieniem można liczyć nawet na umorzenie części zobowiązania.

Pożyczka gotówkowa

Rozwiązaniem nagłych problemów finansowych może być pożyczka dla studenta. Udzielają jej firmy pożyczkowe, ale też SKOK-i. Zaletą takiego rozwiązania jest prosty proces online i szybka decyzja o przyznaniu pożyczki. Gotówka trafia na konto studenta błyskawicznie i od razu może zostać przez niego zagospodarowana. Proces przyznawania pożyczki studenckiej jest dużo szybszy niż w przypadku kredytu w banku, ponieważ zwykle dotyczy niższej kwoty, a do tego firmy pożyczkowe mają mniejsze wymagania wobec osób ubiegających się o finansowanie.

Decydując się na pożyczkę studencką, warto postawić na wiarygodną instytucję finansową. Jeżeli stoisz przed wyborem, czy wybrać firmę pożyczkową, czy SKOK, to zdecydowanie lepiej jest zdecydować się na tę drugą opcję. Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, podobnie jak banki, kontrolowane są przez KNF (Komisja Nadzoru Finansowego). Firmy pożyczkowe w Polsce nie podlegają nadzorowi finansowemu, a ich portfel finansowany jest poprzez prywatny kapitał własny.

Kto może otrzymać pożyczkę dla studenta?

Poszczególne instytucje finansowe mają własne wymagania dotyczące pożyczkobiorców. Warunkami udzielenia pożyczki studenckiej najczęściej są:

 • minimalny wiek - 18-21 lat;
 • posiadanie konta w banku;
 • obywatelstwo polskie;
 • pełna zdolność do czynności prawnych;
 • adres zamieszkania w Polsce;
 • posiadanie prywatnego telefonu komórkowego;
 • comiesięczne dochody, np. z tytułu umowy o pracę, alimentów od rodziców, stypendium naukowego lub socjalnego.

Najwięcej możliwości zyskują studenci, którzy mają stabilne źródło dochodów. Mogą oni liczyć na pożyczkę studencką o wyższej kwocie, ponieważ umowa o pracę jest dla pożyczkodawcy dobrą formą zabezpieczenia.

O czym pamiętać przed zaciągnięciem pożyczki studenckiej?

Zanim zdecydujesz się na szybką pożyczka dla studenta, zastanów się, czy takie rozwiązanie jest dla Ciebie korzystne:

 • podlicz swój budżet i ustal, jakiej dokładnie kwoty potrzebujesz;
 • zastanów się, czy nie możesz zdobyć tej sumy w inny sposób, np. rezygnując z jakichś wydatków czy biorąc dodatkową pracę w weekendy;
 • na podstawie swoich comiesięcznych dochodów i wydatków zaplanuj, w jakim czasie będziesz mógł spłacić potrzebną kwotę;
 • wybierz taką ofertę pożyczki dla studenta, którą będziesz mógł bez problemu spłacić w terminie.

Jeżeli nie masz pracy ani stypendium, nie decyduj się na pożyczkę dla studenta, ponieważ możesz mieć kłopoty ze spłatą zobowiązania. Wpłynie to negatywnie na Twoją historię kredytową i nawet jeśli w końcu uda Ci się uregulować zadłużenie, to może utrudnić Ci pożyczenie pieniędzy w przyszłości, na przykład gdy będziesz potrzebował kredytu hipotecznego na zakup mieszkania.

O czym pamiętać przed zaciągnięciem pożyczki studenckiej?

Decydując się na pożyczkę studencką, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim okres spłaty. Do wyboru są pożyczki krótkoterminowe udzielane na kwoty kilkuset-kilkunastu złotych, które trzeba spłacić w krótkim czasie, najczęściej 30 dni. Drugi rodzaj to pożyczki długoterminowe, które oznaczają comiesięczne raty dla studenta. Wybór zależy od tego, jak wysokiej pożyczki potrzebujemy oraz ile jesteśmy w stanie spłacać miesięcznie.

Niezależnie od tego, czy pożyczasz dużo, czy mało, na krótki czy na długi okres, powinieneś zwrócić uwagę na RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Jest to najbardziej wymierny wskaźnik informujący o całkowitym koszcie kredytu w skali roku. Im niższe RRSO, tym mniej finalnie spłacisz w wyniku danej pożyczki. Zwróć przy tym też uwagę na całkowitą kwotę, jaką będziesz musiał spłacić.

Podczas zapoznawania się z ofertą pożyczki dla studenta przyjrzyj się wszystkim kosztom, jakie musisz ponieść w związku z zawarciem umowy: odsetki, prowizje, ubezpieczenie, produkty i opłaty dodatkowe. Przeczytaj uważnie umowę oraz inne dokumenty dostarczone przez pożyczkodawcę. Zwróć uwagę m.in. na to jaka jest wysokość odsetek karnych za nieterminową spłatę. Jeżeli jakiś podpunkt wzbudza Twoje wątpliwości, a już podpisałeś umowę, masz 14 dni na odstąpienie od niej.

Kiedy przyda się pożyczka dla studenta?

Szybkie pożyczki dla studentów są niezastąpioną pomocą, gdy potrzebujemy jednorazowego, niewielkiego wsparcia finansowego na pokrycie takich kosztów jak:

 • opłacenie kursu językowego lub doszkalającego w jakiejś dziedzinie;
 • opłacenie wyjazdu zagranicznego, który jest również sposobem na pogłębienie znajomości języka obcego;
 • opłacenie czesnego;
 • zakup podręczników;
 • zakup nowego sprzętu komputerowego.

Ale szybka kasa dla studenta równie dobrze może zostać wykorzystana na pokrycie bieżących wydatków, takich jak opłacenie mieszkania czy egzaminu warunkowego. W zasadzie pożyczka dla studenta może być przeznaczana na dowolny cel - niekoniecznie naukowy lub związany z wydatkami uczelnianymi. Pożyczkodawcy zwykle nie wymagają od studentów określenia, jak spożytkują pieniądze.