
POMAGAMY - EDUKUJEMY
CZYLI co warto wiedzieć o produktach oszczędnościowych i inwestycyjnych?
Tą publikacją chcielibyśmy rozpocząć proces edukacji dla bardzo obszernego tematu czyli produktów oszczędnościowych i produktów inwestycyjnych. Każdy z nas w jakimś momencie swojego życia zastanawia się jak najlepiej pomnożyć własny majątek? Często, jednym z rozwiązań jest lokowanie środków w produkty finansowe. Może być to dobrym rozwiązaniem i pomoc w osiągnięciu naszych celów finansowych. Niestety, ale duża część tego typu produktów jest obarczona sporym ryzykiem. Brak świadomości tego, z czego się składają poszczególne produkty lub jakie ryzyka mogą za sobą nieść, często może spowodować odwrotny efekt w postaci utraty części lub całości naszego kapitału.
POMAGAMY – WYJAŚNIAMY
- Produkty powszechnie oferowane przez sektor finansowy
- Zróżnicowanie produktów pod względem ryzyka, która mogą ze sobą nieść
- Że warto tego typu produkty dopasować do własnego apetytu na ryzyko
Poniżej znajdziecie krótkie wprowadzenie do:
- Fundusze inwestycyjne
Fundusze inwestycyjne
Przedstawiamy poniżej szeroko przyjęty na rynku podział funduszy, według prowadzonej polityki inwestycyjnej (w zależności od tego w co zostają lokowane środki).
-
Fundusze rynku pieniężnego (gotówkowe)
- Krótki opis – stopa zwrotu Te fundusze stanowią alternatywę dla produktów depozytowych z oczekiwaną nieco wyższą stopą zwrotu z inwestycji w stosunku do wysokości oprocentowania lokat bankowych. Fundusze tego rodzaju mają na celu głównie ochronę zainwestowanego kapitału.
- Lokowanie środków Fundusze rynku pieniężnego inwestują w krótkoterminowe papiery dłużne o terminie zapadalności do 1 roku (w portfelu mogą znaleźć się instrumenty dłużne lub/ oraz lokaty bankowe). Fundusze tego typu lokują posiadane środki przykładowo w bony skarbowe i pieniężne (krótkoterminowe papiery dłużne emitowane przez rząd), bankowe papiery wartościowe (certyfikaty depozytowe, bony oszczędnościowe, etc. ), krótkoterminowe weksle komercyjne, lokaty bankowe, itd..
- Ryzyko inwestycji Fundusze tego typu uważa się za najbezpieczniejszy typ funduszy inwestycyjnych. Ryzyko utraty zainwestowanego kapitału jest praktycznie znikome.
- Struktura portfela Dla uproszczenia można przyjąć, że mniejsza część portfela funduszy rynku pieniężnego jest lokowana w depozyty bankowe („gotówka”), a reszta w krótkoterminowe portfele dłużne („obligacje”). Niektóre fundusze, mogą lokować środki w depozyty bankowe nawet większą część portfela, natomiast średnio możemy założyć, że „gotówka„ stanowi 20%-35% udziału w portfelu, a resztę portfela stanowią obligacje krótkoterminowe.
-
Fundusze obligacji (dłużne)
- Krótki opis – stopa zwrotu Fundusze obligacji przeznaczone są dla osób, które chcą gromadzić oszczędności przez dłuższy czas (co najmniej 2-5 lat), a jednocześnie nie akceptują podwyższonego ryzyka z poczynionej inwestycji.
- Lokowanie środków Fundusze obligacji inwestują głównie w średnio- i długoterminowe dłużne papiery wartościowe –obligacje Skarbu Państwa, komunalne lub korporacyjne papiery wartościowe oraz bony skarbowe. Ta grupa funduszy nie inwestuje w akcje.
- Ryzyko inwestycji Fundusze obligacji zaliczane są do produktów bezpiecznych, nie mniej jednak część z nich może w krótkim lub średnim okresie przynieść stratę. Ze względu na fakt, że fundusze obligacji w odróżnieniu od funduszy rynku pieniężnego lokują środki w obligacje o średnim lub dłuższym okresie czasu, to w sytuacji wzrostu stóp procentowych, obligacje o dłuższym terminie zapadalności (zwłaszcza o stałym oprocentowaniu) mogą stracić na wartości. Dlatego ryzyko inwestycji tego rodzaju funduszy inwestycyjnych, jest większe niż funduszy rynku pieniężnego.
- Struktura portfela Można przyjąć, że średnio większość portfela tego rodzaju funduszy jest lokowana w obligacje - 85%-95% a tylko mała część jest lokowana w gotówkę.
-
Fundusze stabilnego wzrostu
- Krótki opis – stopa zwrotu Inwestując w fundusze stabilnego wzrostu dążymy do zapewnienia regularności uzyskiwanych zysków i stopy zwrotu większej niż w przypadku funduszy rynku pieniężnego oraz funduszy obligacji.
- Lokowanie środków Główne inwestycje to obligacje i bony skarbowe oraz aktywa o wyższym poziomie ryzyka - akcje.
- Ryzyko inwestycji Ponieważ część środków tego typu funduszy jest lokowana w akcje, to pomimo ryzyka opisanego dla funduszu obligacji, istnieje dodatkowe ryzyko utraty kapitału gdy na rynku akcji będzie panowała niekorzystna koniunktura. Część środków jest lokowana jednak w aktywa o niższym poziomie ryzyka (obligacje), dlatego ryzyko utraty kapitału jest ograniczone.
- Struktura portfela Możemy przyjąć, że większość portfela jest lokowana w obligacjach I tylko około 30% - 40% zostaje lokowane w akcje.
-
Fundusze zrównoważone
- Krótki opis – stopa zwrotu Celem jest stabilne i długoterminowe zwiększanie wartości aktywów poprzez ich aktywne inwestowanie w papiery wartościowe z podwyższonym ryzykiem. Udział w portfelu aktywów o podwyższonym ryzyku (akcje) j est większy niż dla funduszy stabilnego wzrostu. Jeśli na rynku akcji będzie panowała dobra koniunktura, inwestorzy funduszy zrównoważonych będą oczekiwać, że ich zyski będą większe, niż gdyby zainwestowali w fundusze stabilnego wzrostu, obligacji lub rynku pieniężnego.
- Lokowanie środków Tak jak w przypadku funduszy stabilnego wzrostu, część środków tego typu funduszy jest lokowana w akcje oraz obligacje.
- Ryzyko inwestycji W przypadku zawirowań na rynku akcji (niekorzystna koniunktura), straty inwestora który zainwestował środki w fundusze zrównoważone będą większe i trzeba się liczyć z możliwością straty znacznej części kapitału. Dla inwestorów, którzy nie chcą się liczyć z dużo większym ryzykiem utraty kapitału, bardziej korzystnym będzie inwestowanie w fundusze stabilnego wzrostu.
- Struktura portfela Aktywa inwestowane w akcje stanowią około 45-55%, przy czym reszta portfela składa się z obligacji.
-
Fundusze akcji
- Krótki opis – stopa zwrotu Celem funduszy akcyjnych jest osiąganie jak najwyższego zysku przy jednoczesnym wysokim poziomie ryzyka inwestycyjnego. Inwestując w ten typ funduszy akceptujemy możliwość utraty całości lub znaczącej części zainwestowanego kapitału. Jednocześnie możemy oczekiwać przy tym dużo większych stóp zwrotu w porównaniu z inwestycjami w inne rodzaje funduszy inwestycyjnych. Powierzając swoje pieniądze tego rodzaju funduszom trzeba założyć bardzo długi horyzont inwestycyjny (przynajmniej 5 lat). Jest to niezbędne, ze względu na wysoką zmienność rynku akcji. Jeśli inwestor nie zakłada tak długiego horyzontu inwestycyjnego, to ten typ funduszy na pewno nie będzie dla nas odpowiedni.
- Lokowanie środków Dany typ funduszy charakteryzuje się tym, że przeważająca część portfela inwestycyjnego to akcje.
- Ryzyko inwestycji Największe wśród wszystkich typów funduszy i waha się w zależności od strategii inwestycyjnej konkretnego funduszu.
- Struktura portfela Struktura portfela tego typu funduszy jest bardzo zróżnicowana, natomiast możne przyjąć, że około 70-90% aktywów jest lokowane w akcje. Pozostała część portfela może się składać z obligacji lub instrumentów rynku pieniężnego. Wykres poniżej prezentuje w jaki sposób można zobrazować kompromis pomiędzy stopą zwrotu oraz ryzykiem poszczególnych typu funduszy. WARTO ZAPAMIĘTAĆ ten wykres, aby dokładnie dopasować fundusze inwestycyjne do własnego apetytu na ryzyko.

ZAWSZE PAMIĘTAJ!
Jeśli produkt finansowy oferuje ponadprzeciętne stopy zwrotu, to w takim przypadku ryzyko dla nas jest na pewno bardzo wysokie. Wielokrotnie zastanów się, zanim zdecydujesz się zainwestować oszczędności życia w produkty oferujące bardzo wysokie zwroty. Miej zawsze w pamięci klientów Amber Gold i Getback. Niech te przypadki będą dla nas stała nauką!