err
Jaką ratę możesz płacić?
Ile chcesz pożyczyć?
Okres spłaty mies.
RRSO %
Kwota powyżej zł wymaga złożenia dodatkowych dokumentów potwierdzających wysokość osiąganych dochodów.
Formularz informacyjny

Czym jest historia kredytowa? Od czego zależy?

Czy wiesz, że BIK gromadzi informacje, dzięki którym powstaje Twoja historia kredytowa? To właśnie Biuro Informacji Kredytowej zbiera dane na temat spłacanych i już spłaconych zadłużeń. Wszystko po to, by instytucje pożyczkowe mogły oszacować ryzyko, z jakim wiąże się udzielenie wsparcia finansowego danej osobie. Pozytywna historia kredytowa w BIK-u ma zatem niebagatelne znaczenie w trakcie starania się o jakikolwiek kredyt lub pożyczkę. Co więc warto wiedzieć na temat historii kredytowej? Odpowiadamy!

Spis treści:

  1. Historia kredytowa – czym dokładnie jest?
  2. Pozytywna historia kredytowa w BIK – jak ją budować?
  3. Negatywna i neutralna historia kredytowa
  4. Na co jeszcze uważać podczas budowania historii kredytowej?

Historia kredytowa – czym dokładnie jest?

Na historię kredytową składają się aktualnie spłacane pożyczki, jak i uregulowane zobowiązania. Wszystkie informacje na ten temat zbiera BIK. Historia kredytowa rozpoczyna się wtedy, gdy klient podpisuje umowę kredytową lub pożyczkową z firmą współpracującą z Biurem Informacji Kredytowej. Dotyczy to nie tylko tradycyjnych umów, ale też innych produktów finansowych, w tym zakupów na raty czy też debetów na koncie. Dzięki historii kredytowej instytucje finansowe weryfikują zdolność spłaty zadłużenia klienta. Mogą odmówić udzielenia pożyczki, jeśli konsument jest niewypłacalny.

Za każdym razem, gdy ubiegasz się o otrzymanie produktu kredytowego, dane na ten temat są przesyłane do BIK. Biuro informuje bank lub instytucję pożyczkową o stanie Twojej wypłacalności. Jeśli otrzymasz pożyczkę lub kredyt do Biura Informacji Kredytowej trafiają dane o terminowości spłaty zadłużenia. W ten sposób powstaje historia kredytowa.

W Biurze Informacji Kredytowej znajdują się szczegółowe dane o liczbie kredytów oraz sumie pieniędzy do spłaty. Dlatego właśnie budowanie historii kredytowej powinno być właściwie przemyślane, by nie zaprzepaścić możliwości ubiegania się o wsparcie finansowe w przyszłości.

Pozytywna historia kredytowa w BIK – jak ją budować?

Jak zatem budować pozytywną historię kredytową? Przede wszystkim należy spłacać wszystkie zobowiązania terminowo. Ten czynnik jest brany pod uwagę w pierwszej kolejności, gdy następnym razem starasz się o pożyczkę. Pozytywna historia kredytowa wielokrotnie zwiększa prawdopodobieństwo, że w przyszłości otrzymasz kolejne wsparcie finansowe od banków, firm pożyczkowych lub SKOK-ów. Pamiętaj też, że w razie opóźnień w opłacaniu zadłużeń warto jak najszybciej uregulować należności.

Kolejna kwestia dotyczy regularnego sprawdzania swojej zdolności kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej. Jako konsument masz do tego prawo – wystarczy, że wejdziesz na oficjalną stronę BIK i pobierzesz raport. To podsumowanie historii zadłużeń oraz innych zobowiązań finansowych pozwoli Ci wstępnie oszacować własną zdolność kredytową. Jeśli raport nie przedstawia się korzystnie, możesz odczekać z ubieganiem się o następny kredyt lub pożyczkę.

W jaki jeszcze sposób można budować pozytywną historię kredytową? Rozważnie korzystając z debetów na kartach kredytowych. Jeśli często wykorzystujesz dostępne limity, może to przełożyć się na ocenę Twojej zdolności kredytowej. Niewskazane jest również składanie zbyt dużej liczby zapytań o kredyt lub pożyczkę – warto wybierać odpowiednie instytucje, a nie ubiegać się o wsparcie finansowe w każdej możliwej placówce.

Warto też pamiętać, by w razie jakichkolwiek problemów z opłatami, poinformować o tym instytucję udzielającą wsparcia finansowego. Zawsze możesz negocjować inne warunki spłaty zadłużenia, zwłaszcza w przypadku choroby lub nieszczęśliwego wypadku. W ten sposób unikniesz budowania złej historii kredytowej lub znacznie zredukujesz to ryzyko.

Negatywna i neutralna historia kredytowa

Czy można poprawić negatywną historię kredytową? Oczywiście – w pierwszej kolejności należy spłacić dotychczasowe zadłużenia. Nie tylko te zaległe sprzed wielu tygodni lub miesięcy, ale też znacznie wcześniejsze, nawet kilkudniowe. Każda zaległość ma wpływ na budowanie historii kredytowej. To pierwszy fundamentalny krok do polepszenia swojego statusu w bazie danych.

By jednak historia kredytowa zaczęła prezentować się lepiej, trzeba czasami poczekać nawet kilka miesięcy. Pamiętaj, by w późniejszym czasie skrupulatnie pilnować spłacania rat. Jeżeli po prostu zapominasz o konieczności terminowego uiszczania opłat, ustaw sobie przypomnienia w telefonie lub zapisz terminy w kalendarzu. Jeśli natomiast Twój budżet jest niewystarczający, skontaktuj się z instytucją udzielającą wsparcia finansowego.

O czym jeszcze warto wiedzieć? Przede wszystkim, gdy opóźnienie spłaty pożyczki przekroczyło 60 dni, a przy tym minęło następnych 30 dni od momentu poinformowania o zamiarze przetwarzania tych informacji przez instytucję, negatywne dane mogą być przetwarzane nawet przez 5 lat. Nie każdy wie, że usunięcie tych informacji z BIK jest możliwe w trzech przypadkach.

  • Osoba, której dotyczy negatywna historia kredytowa może odwołać zgodę na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania finansowego lub upływu terminu zgody.
  • Gdy upłynęło 5 lat od spłaty kredytu lub pożyczki i konsument chce być pewny, że problematyczne zadłużenie nie widnieje już w BIK.
Każdy może samodzielnie wystąpić z wnioskiem o czyszczenie BIK po spełnieniu wcześniej wymienionych warunków.

Czym jest natomiast neutralna historia kredytowa? Nie widnieją w niej żadne informacje o kredytach, pożyczkach i zadłużeniach. Niestety, lecz neutralna historia szkodzi, ponieważ nie mówi nic o kredytobiorcy lub pożyczkobiorcy. Bank lub inna instytucja nie jest w stanie określić wiarygodności takiego konsumenta. Jedynym rozwiązaniem, by zacząć tworzyć historię kredytową, jest po prostu zaciągnięcie pożyczki lub kredytu. Niektórzy decydują się na zakup sprzętu na raty, nawet rozłożone tylko na kilka miesięcy.

Na co jeszcze uważać podczas budowania historii kredytowej?

Budowanie pozytywnej historii kredytowej będzie znacznie łatwiejsze z wiarygodną, uczciwą i zweryfikowaną instytucją udzielającą pożyczek. Nie warto szukać pomocy finansowej u niesprawdzonych pożyczkodawców, ponieważ wysokość odsetek, krótkie terminy spłaty oraz inne kruczki mogą znacznie utrudnić możliwości terminowej spłaty rat.

Godne zaufania są rzetelne SKOK-i, które oferują bezpieczne transakcje finansowe. Podlegają one kontroli Komisji Nadzoru Finansowego w przeciwieństwie do wielu firm pożyczkowych. Taki bezpośredni nadzór KNF to gwarancja wiarygodności spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Zanim jednak zaczniesz ubiegać się o pożyczkę, dokładnie sprawdź swoje możliwości w BIK oraz przeanalizuj możliwości spłacania zadłużenia.